Fort Ostróg w Srebrnej Górze

Południowa, zewnętrzna część potężnej górskiej twierdzy, współcześnie stanowiąca całkowicie samodzielną placówkę - rzecz jasna turystyczną, nie militarną. Fort Ostróg jest systematycznie adaptowany pod nowe atrakcje, a jego największym wabikiem - nie licząc zabytkowej wartości konstrukcji - są wystawy obejmujące parę różnych momentów historii.

Umocnienia wzniesiono na planie półksiężyca w II połowie XVIII wieku. Tutejsza bateria składała się z 42 dział, z czego sześć miało wyróżniać się sporym kalibrem. Załoga składała się z 350 szeregowych żołnierzy i 8 oficerów, mieściły się tu także rozległe podziemne magazyny na proch, broń oraz żywność. W późniejszych latach Fort Ostróg wykorzystywano jeszcze jako młodzieżowe schronisko, bazę szkoleniową Hitlerjugend czy obóz jeniecki dla wysoko postawionych oficerów.

Właśnie polskim więźniom Oflagu VIII B poświęcona jest jedna z istotniejszych ekspozycji. Są tutaj również bogate zbiory przedmiotów - głównie wojskowych - z czasów II Wojny Światowej, wiekowe antyki i “rupiecie”, kolekcja narzędzi tortur stosowanych przez Święte Oficjum, odtworzone stanowiska artyleryjskie czy nawiązująca do starych legend Sala Strachów i Straszydeł.

Wystawy w Forcie Ostróg są czynne przez cały rok - przy czym od listopada do końca kwietnia konieczny bywa wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Dodaj opinię

Wejściówki do srebrnogórskiego Fortu Ostróg:

normalne 10 zł

ulgowe 8 zł

rodzinne (dla modelu 2+2) 30 zł

grupowe 8 zł/os.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Zewnętrzny fragment srebrnogórskiej twierdzy, zbudowany na jej południowo-wschodnim krańcu. Fort Ostróg i jego bateria 42 dział nigdy nie odegrały poważnej roli militarnej - w XX w. działały tu m.in. schronisko oraz Oflag: więzienie dla oficerów. Polskim jeńcom poświęcona jest jedna z wystaw. Pozostałe ekspozycje mają już luźniejsze powiązania z historią fortu.

Fort Ostróg w Srebrnej Górze adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fort Ostróg w Srebrnej Górze, zobacz gdzie w Kłodzku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fort Ostróg w Srebrnej Górze.
Ceny biletów / cennik wejść do Fort Ostróg w Srebrnej Górze. Redakcja serwisu www.klodzko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 8 zł
    Fort Ostróg w Srebrnej Górze cena biletu ulgowego: 8 zł
  • 10 zł
    Fort Ostróg w Srebrnej Górze cena biletu normalnego: 10 zł
  • 30 zł
    Fort Ostróg w Srebrnej Górze cena biletu rodzinnego: 30 zł
  • Grupowy 8 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fort Ostróg w Srebrnej Górze opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij