Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha

Świątynia filialna miejscowej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o historii sięgającej co najmniej drugiej połowy XIII stulecia. Dzisiejszy, łączący elementy gotyckie i barokowe kościół św. Jerzego i św. Wojciecha w Kłodzku stoi w miejscu, w którym znajdowała się wzmiankowana w 1275 r. kaplica szpitalna, zbudowana przez joannitów.

W połowie XIV wieku zakonnicy przenieśli się do centrum Kłodzka, a w 1470 r. doszło do pożaru, który niemal doszczętnie strawił porzucony przybytek. Po 5 latach, z woli księcia ziębickiego Henryka I Podiebradowicza, teren po kaplicy przeszedł w ręce bernardynów. Władca ufundował również nowy kościół, poświęcony w 1479 r. - na patronów nowej świątyni wybrano św. Jerzego i św. Wojciecha.

Wojna trzydziestoletnia, reformacja i kolejne pożary spowodowały, że pozostałości po kościele przerobiono na szpital. W 1655 r. doszło ponownej konsekracji kłodzkiego przybytku pod wezwaniem świętych Jerzego i Wojciecha. Z kolei w 1810 r. budynek sakralny zamieniono na magazyny wojskowe, a po kolejnych 24 latach przekształcono je z powrotem w kościół garnizonowy.

Od zakończenia II Wojny Światowej w kłodzkim kościele pod wezwaniem św. Jerzego i św. Wojciecha rezyduje zgromadzenie franciszkanek Najświętszego Sakramentu - od jakiegoś czasu ten zakon funkcjonuje pod nazwą klaryski od Wieczystej Adoracji. We wnętrzach przybytku warto zwrócić uwagę na współczesne freski.

Dodaj opinię

Gotycko-barokowa świątynia o niezwykle skomplikowanej historii. Kościół św. Jerzego i Wojciecha w Kłodzku bierze swój początek w XIII-wiecznej kaplicy szpitalnej joannitów. Większą świątynię ufundował w 1475 r. książę Henryk Podiebradowicz - w późniejszych latach przybytek kilkukrotnie ulegał zniszczeniu, przystosowywano go do innych funkcji i ponownie konsekrowano.

Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha, zobacz gdzie w Kłodzku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Jerzego i św. Wojciecha opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij