Rynek

Kłodzki Rynek zasługuje na uwagę nie mniej niż Twierdza Kłodzka czy Podziemna Trasa Turystyczna. Jego architektoniczną dominantą jest Ratusz. Pierwszy ratusz wzniesiono w mieście przypuszczalnie w XIV w., wszelako w drugiej połowie stulecia strawił go pożar. W 1400 r. odbudowano go, a potem przez kolejne stulecia wielokrotnie zmieniano, wreszcie w 1744 r. spłonął. Formę, w jakiej zachowany jest do dzisiaj nadano mu w 1890 r. Jedynie jego wieża z galerią o 16 arkadach pochodzi z lat 1653-54.

Ratusz posiada 3 kondygnacje i ma niejednolity stylowo wizerunek. Jego elewacje są bogato zdobione licznymi kamiennymi detalami. W budynku mieści się obecnie m.in. Urząd Miasta i liczne restauracje. Przed ratuszem znajduje się studnia ozdobiona figurą lwa w koronie wspierającego się 4 delfinach. Studnię zbudowano w XVI w., lecz swój obecny kształt uzyskała w stuleciach XVII i XVIII.

W rynkowych pierzejach znajduje się kilka ciekawych kamienic. W jednej z nich, nazywanej „Pod Murzynem” (nr 13), przebudowanej na secesyjną, już od 400 lat mieści się apteka. Świątynia Asklepiosa znajduje się także w kamienicy „Pod Jeleniem” (nr 5) posiadającej barokową elewację ozdobioną symbolem jelenia. Na kamienicy „Pod Niedźwiedziem” (nr 9) widnieje za to płaskorzeźba spacerującego niedźwiedzia.

Zwierzęcych motywów na kłodzkich kamienicach wyposażonych niejednokrotnie w okazałe portale, posągi czy medale, jest znacznie więcej. Na ul. Braci Gierymskich, ul. Matejki i ul. Grottgera, na kamienicach wzniesionych przeważnie w XVIII w., znajdują się przedstawienia białego konia, lwa, raka, wilka. Stanowią one pozostałość dawnego sposobu znakowania budynków, zaiste znacznie oryginalniejszego niż numerowanie.

Dodaj opinię

Rejon o wyjątkowym zagęszczeniu architektonicznych perełek i dzieł sztuki budowniczej na metr kwadratowy. W Kłodzkim rynku niemal każda jedna kamienica może pochwalić się długą, interesującą historią i efektownymi dekoracjami. Dla przykładu - “Pod Murzynem” działa apteka, niezmiennie od ponad 400 lat. Do tego bogaty ratusz, zdobna studnia czy liczne posągi.

Rynek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rynek, zobacz gdzie w Kłodzku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rynek.
  • Ulica
    plac Bolesława Chrobrego 1
    Rynek mieści się przy ulicy plac Bolesława Chrobrego 1 w Kłodzku
  • 57-300 Kłodzko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rynek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij