Spływy kajakowe Nysą Kłodzką

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nysa Kłodzka o długości 195 kilometrów stanowi jeden z najciekawszych szlaków wodnych w Polsce. Górska rzeka płynie przez szereg ciekawych miejscowości z interesującymi zabytkami, a leśne i polne obszary pozwalają cieszyć się dziką przyrodą i pięknymi widokami na masywy górskie Sudetów Wschodnich i Środkowych. Przystanie znajdują kajakowe znajdują się m.in. w Długopolu Dolnym, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku czy Bardzie.

Nysa Kłodzka jest raczej łatwą rzeką – należy uważać tylko na kamienie w górnym odcinku, miejscami skalne brzegi i sztuczne progi w kilku miejscowościach. Bezpieczne przepłynięcie kajakiem bądź pontonem przez część z nich, zwłaszcza w dole rzeki, jest praktycznie niemożliwe.

Jedną z najpopularniejszych tras na Nysie jest Bardzki Przełom – liczący 52 kilometry odcinek, podzielony na trzy jednodniowe etapy. Zaczyna się na moście w Zabłociu za Bystrzycą Kłodzką, a kończy w Topoli nad Jeziorem Paczkowskim. Wprawdzie niezależnie od pory roku trzeba kajak w kilku miejscach własnoręcznie przenieść, to walory krajobrazowe i całkiem szybki nurt powinny zrekompensować wysiłek. Na wspomnianym wyżej odcinku od ponad 20 lat odbywa się Ogólnopolski Spływ Kajakowy Nysa Kłodzka – jeden z 8 zaliczanych do cyklu krajowego Grand Prix.

Na spływ Nysą Kłodzką najlepiej wybrać się wczesną wiosną, niedługo po stopnieniu śniegów. Później nurt może zrobić się w wielu miejscach zbyt płytki, a chodzi przecież o to by w kajaku płynąć, a nie co chwila przenosić go na ramionach.

Mini przewodnik

Główna rzeka na Ziemi Kłodzkiej powszechnie uznawana jest za jeden z najlepszych szlaków wodnych w kraju. Trasy kajakowe na Nysie Kłodzkiej mają łącznie 195 km długości, a wyposażone w odpowiednią infrastrukturę przystanie funkcjonują m.in. w Długopolu Dolnym, Bystrzycy Kłodzkiej, Bardzie itd. Niedogodnością w dolnych odcinkach mogą być liczne przenoski.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja